Податковий аудит: за 8 місяців порушникам податкового законодавства донараховано майже 55,9 млн грн платежів та штрафних санкцій

Заступник начальника Головного управління ДПС у Чернівецькій області Наталія Чернівчан коментуючи роботу податкового аудиту найперше звернула увагу, що 1 серпня 2023 року набрав чинності Закон України від 30.06.2023 № 3219-IX «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо особливостей оподаткування у період дії воєнного стану». Зокрема зміни передбачають часткове зняття обмежень на проведення контролюючими органами документальних перевірок.

За словами Наталії Василівни, окрім фактичних перевірок, які проводилися під час воєнного стану, згідно внесених змін до ПКУ з 01 серпня 2023 року податківці мають право проводити ще ряд позапланових перевірок.

Безперечно суцільних перевірок не буде – акцентує Наталія Чернівчан, разом з тим у зону ризику потрапляють платники податків, які здійснюють розрахункові операції і зобов’язані застосовувати РРО/ПРРО, але зволікають з їх реєстрацією. Також продовжать перевірки у продавців алкоголю , тютюнових та пального.

Щодо підсумків роботи податкових аудиторів обласної податкової  – то впродовж восьми місяців 2023 року фахівці управлінь контролю за підакцизними товарами та податкового аудиту провели 743 документальні перевірки, зокрема 2 планові, 126 позапланових та 615 фактичних перевірок.

Також розглянуто 21 матеріал правоохоронних органів про порушення законодавчих норм на ринку торгівлі підакцизною продукцією.

За результатами цих перевірок за вказаний період донараховано понад 55,9 млн грн податків та фінансових санкцій, (плановими перевірками – понад 0,5 млн грн; позаплановими перевірками 16,0 млн грн; фактичними 39,4 млн грн).

Теж під час проведення перевірок податкові аудитори зменшили від’ємне значення об’єкта оподаткування податком на прибуток на 10,4 млн. грн., а це не допустить зменшення нарахування податку на прибуток в наступних звітних періодах.

Крім того перевірками зменшені суми податку на додану вартість від’ємного значення різниці між податковим зобов’язаннями та податковим кредитом на понад 17,6 млн грн та заявлені до відшкодування з бюджету на 9,2 млн грн.

 

Буковинські платники за 20 днів вересня зареєстрували 685 РРО/ПРРО

Про це поінформувала заступник начальника Головного управління ДПС у Чернівецькій області Наталія Чернівчан.

Заступниця звертає увагу, що всі представники бізнесу на яких поширюється дія Закону України від 06.07.1995 № 265/95-ВР «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг»(Закон №265), зобов’язані дотримуватися законодавства у сфері застосування РРО/ПРРО і відповідно зареєструвати РРО та/або ПРРО в контролюючому органі та фіскалізувати свої розрахунки зі споживачами..

Необхідно врахувати, продовжує Наталія Василівна, що Законом України від 30 червня 2023 року № 3219-IX «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо особливостей оподаткування у період дії воєнного стану» відновлено положення щодо відповідальності суб’єктів за порушення у сфері проведення розрахунків визначених Законом № 265 і у разі встановлення контролюючими органами факту не проведення розрахункових операцій через РРО/ПРРО з фіскальним режимом роботи, будуть застосовуватись фінансові санкції, передбачені п. 1 ст. 17 Закону з 1 жовтня 2023 року.

Суб’єкт господарювання обирає самостійно – РРО чи ПРРО він буде застосовувати для проведення розрахункових операцій.

Податківці пропонують скористатися безоплатним ПРРО від ДПС, функціонал якого відповідає законодавчим вимогам, а придбання, оновлення та застосування не потребує витрат та спеціальних навичок користувача.

Безоплатний ПРРО від ДПС розміщено у відкритому доступі на відповідних цифрових платформах (завантажити можна https://tax.gov.ua/baneryi/programni-rro/

Форма заяви для реєстрації ПРРО знаходиться https://tax.gov.ua/baneryi/programni-rro/formi-prro/formi-prro/

 

Хто з платників може використовувати розрахункові книжки

Розрахункові книжки: ФОП – платники ЄП другої – четвертої груп можуть проводити розрахункові операції без застосування РРО та/або ПРРО при здійсненні роздрібної торгівлі на території села, селища?

У Головному управлінні ДПС у Чернівецькій області звертають увагу, що відповідно до ст. 10 Закону України від 06 липня 1995 року № 265/95-ВР «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» із змінами та доповненнями перелік окремих форм та умов проведення діяльності у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг, яким дозволено проводити розрахункові операції без застосування реєстраторів розрахункових операцій (далі – РРО) та/або програмних РРО (далі – ПРРО) з використанням розрахункових книжок (далі – РК) та книг обліку розрахункових операцій (далі – КОРО), а також граничний розмір річного обсягу розрахункових операцій з продажу товарів (надання послуг), при перевищенні якого застосування РРО та/або ПРРО є обов’язковим, встановлюються Кабінетом Міністрів України за поданням центральних органів виконавчої влади, що забезпечують формування державної економічної політики, формування та реалізацію державної фінансової політики.

Постановою Кабінету Міністрів України від 23 серпня 2000 року № 1336 (у редакції постанови Кабінету Міністрів України від 23 грудня 2021 року № 1359, яка набирає чинності з 01 січня 2022 року) (далі – Постанова № 1336) затверджений Перелік окремих форм та умов проведення діяльності у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг, яким дозволено проводити розрахункові операції без застосування реєстраторів розрахункових операцій та/або програмних реєстраторів розрахункових операцій з використанням розрахункових книжок та книг обліку розрахункових операцій (далі – Перелік).

Пунктом 1 Переліку встановлено, що суб’єкти підприємницької діяльності у тому числі фізичні особи – підприємці, які сплачують єдиний податок, мають право здійснювати розрахунки без застосування РРО та/або ПРРО з використанням РК та КОРО при здійсненні роздрібної торгівлі на території села, селища товарами (крім підакцизних товарів).

Пункт 1 Переліку не застосовується за наявності хоча б однієї з таких умов: така роздрібна торгівля здійснюється в торговельному об’єкті, в якому також здійснюється торгівля підакцизними товарами; такими фізичними особами – підприємцями також здійснюється дистанційна торгівля, зокрема, через Інтернет; сільськими, селищними, міськими радами прийнято рішення про обов’язкове застосування на території села РРО та/або ПРРО для форм і умов проведення діяльності, визначених у п. 1 Переліку.

Згідно з п. 2 Постанови № 1336 установлено граничний розмір річного обсягу розрахункових операцій з продажу товарів (надання послуг), у разі перевищення якого застосування РРО та/або ПРРО є обов’язковим, для форм та умов проведення діяльності, зокрема, визначених у: п. 1 Переліку – 167 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня податкового (звітного) року, на один структурний (відокремлений) підрозділ (пункт продажу товарів).

 

Головне управління ДПС у Чернівецькій області

Відповідальна за контакти зі ЗМІ та громадськістю:

завідувач сектору комунікацій Коцим’юк Марія Михайлівна (т./ф.): (0372) 54-55-76

e-mail: cv.official@tax.gov.ua (для публічних запитів)