Збережемо ліс від пожеж!

Спекотні літні дні сприяють відпочинку на природі, зокрема в лісових масивах Сторожинецької міської громади.  На жаль, люди забувають про правила поведінки в лісі. Влітку з вогнем недбало поводяться туристи й відпочиваючі, які виїжджають на пікніки в ліс. Пожежонебезпечна ситуація у лісових масивах погіршується також через високу температуру повітря і тривалі засухи.

Пожежа — стихійне лихо, що має катастрофічні наслідки для природи й людей. Найчастіше лісова пожежа провокується людською недбалістю: не загашені багаття, кинуті недопалки, іскри вихлопів. Рідше вона починається в результаті удару блискавки в сухостійне дерево або внаслідок тривалого тертя дерев. Найбільш пожежонебезпечними ліси стають у період сухої та спекотної погоди.

Причини пожеж у лісі

   Причинами пожежі в лісі можуть стати блискавка або засуха, але головною причиною виникнення пожеж у лісі є необережність людини.

Пам’ятайте, що вкрай небезпечно:

  • кидати палаючі сірники, недопалки;
  • палити суху траву;
  • розводити вогнища;
  • залишати в лісі промаслені або просочені іншою горючою речовиною клапті тканини.

Причини загорянь лісових масивів можуть бути найрізноманітнішими. Майже 90% лісових пожеж виникають через недотримання правил пожежної безпеки поводження з вогнем в місцях праці та відпочинку.

Ліс — наше багатство, і не допустити його знищення вогнем — нам по силах. У пожежонебезпечний період слід дотримуватися особливої обережності в поводженні з вогнем. Не розпалюйте багаття в лісі, якщо в цьому немає нагальної потреби.

Пам’ятайте: за жодних умов не можна розпалювати багаття під пологом хвойного молодняку, на торф’яних ґрунтах, а також у пожежонебезпечну погоду.

Не можна залишати багаття без догляду, залишати місця привалу, не переконавшись у тому, що багаття загашено. Тримайте напоготові засіб пожежогасіння. Ретельно дотримуйтесь правил розведення багать.

Забороняється кидати палаючі сірники, непогашені недопалки (виробіть у себе звичку: не кидати використаний сірник, не переломивши його пальцями, тому що, не загасивши сірника, його не можна зламати).

Не їдьте до лісу в автомобілі без вогнегасника. Не можна заправляти пальним баки під час роботи двигунів внутрішнього згоряння, а також палити поблизу машин, що заправляються пальним.

Ніколи не залишайте багаття без догляду! Небезпечною може бути і просякнута мастилом, бензином, гасом чи іншою пально-мастильною речовиною ганчірка. Пожежу може спричинити навіть заправляння паливного бака автомобіля, якщо в цей час працює двигун. А залишена на сонячній галявині пляшка чи уламок скла, фокусуючи сонячне проміння, здатні спрацювати як запалювальні лінзи. Це досить часто призводить до самозагоряння лісових масивів.

Звертаємо увагу на те, що протягом пожежонебезпечного періоду Правила пожежної безпеки в лісах України забороняють розводити багаття у лісі. Тих, хто їх не дотримується, притягують до адміністративної відповідальності.

За порушення вимог пожежної безпеки в лісах на винних осіб громадян накладають штраф від 5 до 15 мінімумів неоподатковуваних доходів громадян.

Перебуваючи в лісі, дотримуйтеся Правил пожежної безпеки. Адже необережне поводження з вогнем може призвести до непоправного лиха – втрати значної кількості лісів!

Якщо Ви потрапили в зону небезпеки

   Постарайтеся швидко проаналізувати обстановку: напрямок і силу вітру, стан людей, рельєф місцевості. Визначте вогнище пожежі, напрямок і швидкість її поширення й негайно рухайтесь у безпечне місце. У разі швидкого наближення фронту пожежі киньте спорядження, залишіть тільки медичну аптечку, сигнальні засоби й НЗ продовольства. Тікати від пожежі слід лише в навітряний бік (іти на вітер), обходячи вогнище пожежі збоку. У разі наближення пожежі рясно змочіть одяг і ляжте у воду. На мілководді загорніться з головою в спальний мішок, попередньо намочивши його та одяг. Зробіть багатошарову пов’язку для обличчя, яку теж змочуйте водою.

У разі потрапляння у вогнище пожежі необхідно зняти з тіла весь нейлоновий, капроновий та інший одяг, що плавиться, позбутися пального й легкозаймистого спорядження.

Пам’ятайте, що лише висока культура поводження з вогнем, дотримання правил пожежної безпеки позбавить вас від біди і страждань, що приносять пожежі.

 

Інспектор з питань НС та ЦЗ населення і території

Сторожинецької міської ради

Дмитро МІСИК