8–9 січня 2025 року, за підтримки МБО «БФ «СОС Дитячі Містечка» Україна у рамках реалізації проєкту «Фасилітація деінституціалізації у Чернівецькій області» у Чернівцях відбулася стратегічна сесія, присвячена розробці Регіонального плану на 2024–2026 роки для реалізації Стратегії забезпечення права кожної дитини в Україні на виховання в сімейному оточенні у 2024–2028 роках.

У заході взяли участь понад  50  учасників з-поміж представників з-поміж структурних підрозділів Чернівецької обласної військової адміністрації,  місцевої влади та територіальних громад області, а також  українських і міжнародних неурядових організацій.

Головною метою сесії було – залучення ключових стейкхолдерів Чернівецької області до обговорення та створення Регіонального плану на 2025–2026 роки, з урахуванням основного завдання – попередження потраплянню дітей до закладів інституційного догляду.

За результатами сесії вдалось:

глибоко проаналізувати проблеми та виклики, з якими стикається регіон у сфері забезпечення прав дітей;

фіналізувати логічну модель, визначивши ключові завдання;

розробити чіткий і структурований план заходів, спрямований на попередження потрапляння дітей до закладів інституційного догляду та підтримку вразливих родин;

створити детальний план моніторингу, що дозволить ефективно відстежувати виконання цілей, реагувати на виклики та забезпечувати прозорість.

Результат:

Напрацьований план стане важливим кроком до сталого розвитку регіону. Він враховує потреби громад, відповідає реальним викликам і пропонує ефективні механізми їх подолання для створення умов, у яких кожна дитина має змогу рости в сім’ї.

Коментарі:

Координаторка проєкту «Фасилітація деінституціалізації у Чернівецькій області» Ярослава Куштан:

«Для міжнародної благодійної організації «СОС Дитячі Містечка» важливо зробити внесок в розробку дієвого регіонального плану, який дозволить запустити перезапуск реформи деінституціалізації у Чернівецькій області, і саме для цього, ми витрачаємо ресурс на експерта, який посилює потенціал регіональної координаційної ради у розробці цього плану. Нам важливо, аби напрацьований план був спільним робочим інструментом, який обʼєднає ресурси та зусилля державних і недержавних партнерів для розвитку інфраструктури та послуг для сімей з дітьми. Він забезпечить підтримку родин, профілактику вилучення дітей з сімей,  їх потрапляння в інтернатні заклади. А для дітей-сиріт та дітей позбавлених батьківського піклування сприятиме їх влаштуванню та вихованню в турботливих сімейних формах виховання та усиновленню. «СОС Дитячі Містечка» є надійним партнером області в розбудові соціальних послуг, їх наданні, розвитку сімейних форм виховання – усе це має забезпечити право усіх дітей в Чернівецькій області на зростання в сімейному оточенні». 

Заступник Чернівецького міського голови Юрій Лесюк зазначив, що стратегічна сесія відіграє важливу роль у розвитку системи сімейного виховання:

«Для вирішення проблем важливо на початковому етапі запланувати дії, які допоможуть їх усунути. Це стратегічне планування дозволяє створити базу для ефективного управління процесами, що є ключовим для розвитку сімейних форм виховання».

*Проєкт реалізовано за підтримки СОС Дитячі Містечка, Чернівецької ОВА та Координаційного центру з розвитку сімейного виховання та догляду дітей.*