Руслан Кравченко: ДПС спільно з правоохоронцями працює над зменшенням обсягів тіньового ринку тютюну
Державна податкова служба спільно з правоохоронцями працює над зменшенням обсягів тіньового ринку тютюну. Про це розповів Голова ДПС Руслан Кравченко під час зустрічі з представниками асоціації «Укртютюн» та компаній-виробників продукції, що входять до мережі відомих міжнародних компаній.
Під час зустрічі сторони обговорили питання щодо боротьби з нелегальним виробництвом і обігом тютюнових виробів та запровадження електронної акцизної марки.
«За оцінками експертів, тіньовий ринок тютюну нині сягає 12,6 %. Це не лише колосальні втрати бюджету, а й нерівні умови для легальних виробників. Одні добросовісно сплачують податки, інші – надають перевагу контрабанді, підробкам та корупційним схемам. Разом з правоохоронцями активно працюємо над зменшенням обсягів тіньового ринку», – сказав Руслан Кравченко.
Лише з початку 2025 року ДПС:
– провела 1069 перевірок у сфері обігу тютюнових виробів;
– наклала 11+ млн грн фінансових санкцій;
– скасувала дію 312 ліцензій, з них 167 – за відсутність за місцем діяльності;
– вилучила нелегальної продукції на 2,6 млн гривень.
Перевірки у місцях, де зафіксовано порушення ліцензійних умов, будуть продовжені.
Учасники також обговорили питання щодо введення електронної акцизної марки, оскільки це важливий крок для прозорості ринку.
«Виробники побоюються, що система не буде готова до повноцінного старту з січня 2026 року. У березні стартує тестування нововведення. Воно покаже реальну готовність ринку до переходу на електронну акцизну марку. Однак вже сьогодні спільно напрацьовуватимемо відповідні підзаконні акти, зокрема порядок маркування пачок», – сказав Руслан Кравченко.
Він підкреслив, що ДПС відкрита до діалогу та ефективної співпраці з бізнесом для детінізації ринку та стабільного наповнення бюджету.
Буковинські землевласники та землекористувачі у січні цього року сплатили до бюджету понад 44,3 млн грн плати за землю
У січні 2025 року платники податків Чернівецької області сплатили до місцевих бюджетів понад 44,3 млн грн плати за землю, що на 9,4 млн грн перевищує минулорічні показники – інформує в.о. начальника Головного управління ДПС у Чернівецькій області Теодозія Чернецька.
За словами посадовиці, юридичні особи власники та орендарі земельних ділянок сплатили до місцевих бюджетів 34 млн грн, а землекористувачі – фізичні особи – понад 10,3 млн гривень.
Громадяни – платники земельного податку мають право провести звірку даних щодо площі земельної ділянки, ставок податку та права на користування пільгою зі сплати податку. Щодо звірки буковинці можуть звертатись до територіальних центрів обслуговування ГУ ДПС у Чернівецькій області: https://cv.tax.gov.ua/okremi-storinki/tsentri-obslugovuvannya-platnikiv-poda/.
Платникам слід пам’ятати, – наголошує Теодозія Чернецька, земельний податок, який сплачують громадяни за місцем розташування земельної ділянки, зараховується до бюджету територіальної громади. Тому кожен буковинець, незалежно від суми сплаченого податку, робить посильний внесок у територіальний розвиток.
До відома! У податковому відомстві Буковини нагадують, відповідно до ст. 269 ПКУ платниками плати за землю є власники земельних ділянок, земельних часток (паїв), землекористувачі, яким відповідно до Закону надані у користування земельні ділянки державної та комунальної власності на правах постійного користування та платники орендної плати – землекористувачі (орендарі) земельних ділянок державної та комунальної власності на умовах оренди.
Об’єктом оподаткування платою за землю є земельні ділянки, які перебувають у власності, земельні частки (паї), які перебувають у власності, земельні ділянки державної та комунальної власності, які перебувають у володінні на праві постійного користування, та земельні ділянки державної та комунальної власності, надані в користування на умовах оренди ст. 270 ПКУ.
Суб’єкти господарювання, які проводять розрахункові операції, зобов’язані застосовувати РРО чи програмні РРО
У Головному управлінні ДПС у Чернівецькій області нагадують, що суб’єкти господарювання, які здійснюють розрахунки при продажу товарів у сфері торгівлі, громадського харчування та наданні послуг, в тому числі і на територіях ринків, зобов’язані дотримуватись норм податкового законодавства.
Відтак, наголошуємо на необхідності забезпечення повної фіскалізації розрахунків усіма платниками податків, що здійснюють діяльність, в тому числі і на ринках, для яких законодавством встановлений обов’язок застосування РРО/ПРРО.
Відповідно до норм Податкового кодексу України суб’єкти господарювання, які здійснюють господарську діяльність на загальній системі оподаткування та платники єдиного податку 2 та 3 групи єдиного податку зобов’язані використовувати реєстратори розрахункових операцій при проведенні розрахункових операцій, а саме:
проводити розрахункові операції на повну суму покупки (надання послуги) через зареєстровані, опломбовані у встановленому порядку та переведені у фіскальний режим роботи реєстратори розрахункових операцій або через зареєстровані фіскальним сервером контролюючого органу програмні реєстратори розрахункових операцій зі створенням у паперовій та/або електронній формі відповідних розрахункових документів, що підтверджують виконання розрахункових операцій, або у випадках, передбачених цим Законом, із застосуванням зареєстрованих у встановленому порядку розрахункових книжок, надавати особі, яка отримує або повертає товар, отримує послугу або відмовляється від неї, включаючи ті, замовлення або оплата яких здійснюється з використанням мережі Інтернет, при отриманні товарів (послуг) в обов’язковому порядку розрахунковий документ встановленої форми та змісту на повну суму проведеної операції, створений в паперовій та/або електронній формі (у тому числі, але не виключно, з відтворюванням на дисплеї реєстратора розрахункових операцій чи дисплеї пристрою, на якому встановлений програмний реєстратор розрахункових операцій QR-коду, який дозволяє особі здійснювати його зчитування та ідентифікацію із розрахунковим документом за структурою даних, що в ньому міститься, та/або надсиланням електронного розрахункового документа на наданий такою особою абонентський номер або адресу електронної пошти), що передбачено Законом України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг».
Відповідальність за не проведення розрахункових операцій через реєстратор розрахункових операцій/ програмний реєстратор розрахункових операцій або не видача розрахункового документи встановленої форми та змісту визначена Законом України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» та становить 100 відсотків вартості проданих з порушеннями, встановленими цим пунктом, товарів (робіт, послуг) – за порушення, вчинене вперше і 150 відсотківвартості проданих з порушеннями, встановленими цим пунктом, товарів (робіт, послуг) – за кожне наступне вчинене порушення.
Слід звернути увагу, що у період з 1 серпня 2023 року по 31 липня 2025 року, але не пізніше ніж до дати припинення або скасування воєнного стану на території України, до фізичних осіб – підприємців, які є платниками єдиного податку та не зареєстровані платниками податку на додану вартість, що здійснюють діяльність з продажу товарів (крім підакцизних товарів, технічно складних побутових товарів, що підлягають гарантійному ремонту, лікарських засобів, виробів медичного призначення, ювелірних та побутових виробів з дорогоцінних металів, дорогоцінного каміння, дорогоцінного каміння органогенного утворення та напівдорогоцінного каміння) або надають послуги, фінансова відповідальність за проведення розрахункових операцій з використанням реєстраторів розрахункових операцій, програмних реєстраторів розрахункових операцій або розрахункових книжок на неповну суму вартості проданих товарів (наданих послуг), непроведення розрахункових операцій через реєстратори розрахункових операцій та/або програмні реєстратори розрахункових операцій з фіскальним режимом роботи, невидачу (у паперовій та/або електронній формі) відповідного розрахункового документа, що підтверджує виконання розрахункової операції, або проведення її без використання розрахункової книжки на окремому господарському об’єкті такого суб’єкта господарювання застосовується у таких розмірах: 25 відсотків вартості проданих з порушенням, встановленим цим пунктом, товарів (робіт, послуг) – за порушення, вчинене вперше, 50 відсотків вартості проданих з порушенням, встановленим цим пунктом, товарів (робіт, послуг) – за кожне наступне вчинене порушення.
Щиро дякуємо за співпрацю!
Головне управління ДПС у Чернівецькій області
Відповідальна за контакти зі ЗМІ та громадськістю:
завідувач сектору комунікацій Коцим’юк Марія Михайлівна (т./ф.): (0372) 54-55-76
e-mail: cv.official@tax.gov.ua (для публічних запитів);
e-mail: bukdpa@ukr.net (для листування зі ЗМІ)