В умовах воєнного стану вимоги до виїзду дітей за кордон, в тому числі – з інвалідністю, є спрощеними. Разом з особами, які їх супроводжують, такі діти мають право на позачерговий перетин державного кордону України. Щоб скористатися цією можливістю, необхідно мати з собою:
– посвідчення, що підтверджує довідку про отримання державної соціальної допомоги дитині з інвалідністю,
– або індивідуальну програму реабілітації дитини з інвалідністю, видану лікарсько-консультативною комісією лікувально-профілактичного закладу
– або медичний висновок про дитину з інвалідністю до 18 років.
Супроводжувати дитину з інвалідністю для виїзду за кордон може мати та/або батько, опікун, піклувальник, один або обоє прийомних батьків, батьки-вихователі.
Якщо супровід здійснюють батьки, то потрібні документи, що підтверджують родинні зв’язки. Якщо дитина виїжджає з опікуном, піклувальником, одним або обома прийомними батьками, батьками-вихователями – документи, що підтверджують відповідні повноваження особи.
Супроводжувати дітей з інвалідністю також можуть бабуся, дідусь, повнолітній брат, сестра, мачуха, вітчим, якщо вони звільнені від військової служби і мобілізації та мають з собою відповідні підтвердні документи і документи, що підтверджують родинні зв’язки.
Водночас нагадуємо, що закордонні паспорти батьків, до яких вклеєні фото дітей, та паспорти з продовженим терміном дії, які можна було оформити на початку повномасштабного вторгнення у першій половині 2022-го року, сьогодні дозволяють лише в’їхати в Україну. Виїхати за межі країни можливо тільки на підставі чинного паспорта громадянина України для виїзду за кордон.
Матеріал підготовлено за даними Міністерства соціальної політики України, Державної прикордонної служби України та ДМС України.
Більше корисної інформації у «Довіднику безбар’єрності» за посиланням: https://2cm.es/Tzk2 .
Управління ДМС у Чернівецькій області