Особи, які розмістили у період починаючи із січня 2025 року внутрішньо переміщених осіб або яким перевстановлено право на отримання компенсації починаючи із січня, зобов’язані інформувати орган Пенсійного фонду України про виникнення обставин, які можуть вплинути на право подальшого отримання компенсації або встановлений розмір виплат, зокрема:

– про припинення розміщення внутрішньо переміщених осіб або зміни їх кількості – в день настання цих обставин шляхом подання повідомлення за встановленою формою разом з інформацією про зміну переліку осіб, розміщених у житловому приміщенні, із зазначенням можливості у подальшому розміщувати внутрішньо переміщених осіб у такому приміщенні;

– в інших випадках, зазначених нижче, які стали їм відомі, – протягом 10 робочих днів з дати виникнення таких обставин.

При цьому, важливо знати, що починаючи з 1 березня 2025 року компенсація на кожну окрему внутрішньо переміщену особу також не призначається (не виплачується) або її виплата припиняється, якщо:

– установлено факт родинних зв’язків між власниками житла та внутрішньо переміщеною особою/особами, які були розміщені ними в житловому приміщенні (якщо такі особи пов’язані родинними відносинами першого ступеня споріднення (батьки, чоловік або дружина, діти, зокрема усиновлені);

– установлено факт перебування за кордоном внутрішньо переміщеної особи більше ніж 30 календарних днів підряд на дату проведення перевірки права на отримання компенсації;

– Пенсійним фондом України отримано від Національної соціальної сервісної служби інформацію про непроживання понад місяць внутрішньо переміщених осіб у житловому приміщенні, за адресою якого надається компенсація;

– за результатами перевірки встановлено факт наведення у заяві або повідомленні недостовірної інформації;

– протягом трьох місяців перед зверненням за призначенням компенсації установлено, що внутрішньо переміщеною особою здійснено купівлю, одержано безоплатно чи придбано на пільгових умовах нерухоме майно (за винятком майна, розташованого на територіях згідно визначеного переліку, або житла, яке зруйновано).

Кошти надміру виплаченої компенсації зокрема, за результатами проведеної додаткової перевірки, підлягають поверненню особою, яка розмістила внутрішньо переміщених осіб, на рахунок Пенсійного фонду України.