За перший квартал 2025 року надходження до місцевих бюджетів від платників Буковини склали понад 1,5 млрд гривень
За підсумками січня – березня 2025 року до місцевих бюджетів області надійшло 1 мільярд 585,7 мільйонів гривень податків та податкових платежів. Сума сплачених платниками податків до бюджетів громад на 21,3 відсотків перевищує аналогічні показники минулого року, тобто місцеві бюджети отримали на 278,2 млн грн більше проти першого кварталу 2024 року. Поінформував в. о. начальника Головного управління ДПС у Чернівецькій області Микола Загарюк.
Найбільшим сегментом у формуванні місцевих бюджетів Буковини традиційно залишається податок на доходи фізичних осіб, який сплачено у сумі 953,5 млн гривень. У порівнянні з аналогічним періодом минулого року забезпечено приріст надходжень в абсолютній сумі 173,0 млн гривень.
Також у числі бюджетоформуючих складових розвитку територіальних громад краю – єдиний податок у розмірі 304,6 млн гривень, що у порівнянні з відповідним періодом минулого року більше на 46,9 млн гривень. А також майнові податки : 216,7 млн гривень в тому числі плата за землю – 157,0 млн гривень, податок на нерухоме майно – 58,6 млн гривень та транспортний податок 1,1 млн гривень. Надходження по майнових податках перевищили минулорічні на 34,3 млн гривень
Крім того, до місцевих бюджетів надійшло 34,3 млн гривень акцизного податку з роздрібного продажу підакцизних товарів, 11,0 млн гривень рентної плати за використання природних ресурсів, 32,4 млн гривень податку на прибуток, 3,6 млн гривень плати за лiцензiю на право роздрібної торгівлі тощо.
У податковому відомстві висловлюють щиру подяку представникам підприємництва і громадянам, які своєчасно виконують свої зобов’язання перед бюджетом.
Деклараційна кампанія – 2025: здаєте квартиру в оренду, необхідно подати декларацію про майновий стан і доходи!
У Головному управлінні ДПС у Чернівецькій області нагадують, що буковинці, які здають житло в оренду, зобов’язані сплачувати податок на доходи фізичних осіб та військовий податок.
Адже фахівці податкового відомства області постійно аналізують оголошення місцевих ЗМІ та інтернет – видань, отримують дані з інших джерел і володіють інформацією про осіб, що здають своє житло, а також іншу нерухомість в оренду та одержують за це певну суму доходів і відповідно не сплачують податки.
Зокрема, якщо орендар (квартирант) та орендодавець (той, хто здає житло) є фізичними особами (не підприємцями), то особою, відповідальною за нарахування та сплату податку до бюджету, є особа, яка надає житло у найм та отримує доходи.
Всі отримані доходи від здавання в оренду нерухомості у 2024 році оподатковуються податком на доходи фізичних осіб за ставкою 18 відсотків та військовим податком – 1,5 відсотки.
Граничний термін подання декларацій про майновий стан і доходи – 1 травня 2025 року. Подати декларацію платникам необхідно до податкової інспекції за місцем своєї реєстрації.
Чи є платником земельного податку ФОП – платник ЄП за земельні ділянки, земельні частки (паї), які надавалися їй як ФО (право власності оформлено на ФО) та використовуються за призначенням для провадження господарської діяльності?
Фахівці Головного управління ДПС у Чернівецькій області нагадують, що відповідно до підпунктів 14.1.72 і 14.1.73 п. 14.1 ст. 14 Податкового кодексу України (далі – ПКУ) земельний податок – обов’язковий платіж, що справляється з власників земельних ділянок та земельних часток (паїв), а також постійних землекористувачів.
Пунктом 269.1 ст. 269 ПКУ встановлено, що платниками плати за землю є, зокрема, платники земельного податку, а саме власники земельних ділянок, земельних часток (паїв) (п.п. 269.1.1.1 п.п. 269.1.1 п. 269.1 ст. 269 ПКУ).
Згідно з п. 270.1 ст. 270 ПКУ об’єктами оподаткування платою за землю є, зокрема, об’єкти оподаткування земельним податком: земельні ділянки, які перебувають у власності (п.п. 270.1.1.1 п.п. 270.1.1 п. 270.1 ст. 270 ПКУ); земельні частки (паї), які перебувають у власності (п.п. 270.1.1.2 п.п. 270.1.1 п. 270.1 ст. 270 ПКУ).
Разом з тим, платники єдиного податку звільняються від обов’язку нарахування, сплати та подання податкової звітності, зокрема, з податку на майно в частині земельного податку за земельні ділянки, що використовуються платниками єдиного податку першої – третьої груп для провадження господарської діяльності (крім діяльності з надання земельних ділянок та/або нерухомого майна, що знаходиться на таких земельних ділянках, в оренду (найм), позичку, на іншому праві користування) та платниками єдиного податку четвертої групи для ведення сільськогосподарського товаровиробництва (п.п. 4 п. 297.1 ст. 297 ПКУ).
Враховуючи викладене, звільняється від сплати земельного податку (в т. ч. обов’язку нарахування, подання податкової звітності із земельного податку) фізична особа – підприємець – платник єдиного податку: першої – третьої груп – за земельні ділянки, що використовуються такою особою за призначенням для провадження господарської діяльності (крім діяльності з надання земельних ділянок та/або нерухомого майна, що знаходиться на таких земельних ділянках, в оренду (найм), позичку, на іншому праві користування); четвертої групи, за земельні ділянки сільськогосподарського призначення, що використовуються для ведення сільськогосподарського товаровиробництва.
ДПС не штрафує за продаж особистих речей на Інтернет-майданчиках
У Головному управлінні ДПС у Чернівецькій області наголошують, що інформація, поширена низкою медіа про те, що податкова нібито почала штрафувати продавців з OLX, Promua, соцмереж та інших платформ і автоматично відстежує всі грошові перекази на рахунки осіб, навіть якщо вони продають онлайн особисті речі, не відповідає дійсності.
Наголошуємо:
– продаж індивідуального майна (особистих речей) не розцінюється як підстава для фінансової або адміністративної відповідальності за порушення вимог чинного податкового законодавства;
– лише систематичний продаж та одночасно однорідний асортимент товарів має ознаки підприємницької (господарської) діяльності. Це не стосується реалізації індивідуального майна (особистих речей) громадянами за допомогою таких електронних торговельних платформ як OLX, Prom та будь-яких соцмереж;
– посилення контролю за інтернет-продажами здійснюється, щоб запобігти зловживанням та ухиленню від сплати податків саме в сфері підприємницької діяльності.
ДПС вкотре закликає суб’єктів господарювання, які залишаються в «тіні», привести свою діяльність у відповідність до вимог законодавства самостійно та добровільно:
– офіційно зареєструватися як суб’єкт господарювання;
– здійснювати розрахунки через належним чином зареєстровані РРО/ПРРО;
– дотримуватися податкового законодавства, щоб уникнути фінансової та адміністративної відповідальності у майбутньому.
Щиро дякуємо за співпрацю!
Головне управління ДПС у Чернівецькій області
Відповідальна за контакти зі ЗМІ та громадськістю:
завідувач сектору комунікацій Коцим’юк Марія Михайлівна (т./ф.): (0372) 54-55-76
e-mail: cv.official@tax.gov.ua (для публічних запитів);
e-mail: bukdpa@ukr.net (для листування зі ЗМІ)