Традиційно споживачі звертаються за садивним матеріалом до реалізаторів на ринках чи інших стихійних місцях його продажу і лише досвідчені – до розсадників, в яких вирощуються сертифіковані безвірусні підщепи і дерева. Зважаючи на перенасичення ринку садивного матеріалу пропозиціями, варто уважно ставитись як до репутації продавців, так і до якості саджанців та документів, які їх супроводжують.
Для попередження придбання фальсифікованого садивного матеріалу, спеціалісти відділу контролю у сфері насінництва, розсадництва та якості зерна управління фітосанітарної безпеки Головного Держпродспоживслужби в Чернівецькій області продовжують проводити інформаційно-роз’яснювальну роботу як серед реалізаторів садивного матеріалу, так і серед його споживачів на території Чернівецької області. Під час здійснення таких заходів вони звертають увагу споживачів і реалізаторів на необхідність дотримання певних правил під час реалізації садивного матеріалу.
Спеціалісти Відділу при особистому спілкуванні роз’яснюють споживачам, що відповідно до чинного законодавства виробниками садивного матеріалу є тільки ті, які внесені до «Державного реєстру суб’єктів насінництва та розсадництва». Державний реєстр у вільному доступі розміщено на сайті Мінагрополітики у розділі «Є – Рослинництво». Акцентують їх увагу на тому, що у разі придбання садивного матеріалу в розсадниках, які не внесені до Державного реєстру, споживач наражається на небезпеку того, що в них не проводилась апробація маточних насаджень та садивного матеріалу та відповідні лабораторні дослідження на наявність вірусних і вірусоподібних патогенів та, при необхідності, генетичне визначення відповідності сорту. Такий садивний матеріал немає Сертифікатів, що засвідчують сортові та товарні якості садивного матеріалу і, відповідно, невідомі його сортові та товарні якості.
Також інформують покупців і нагадують реалізаторам, що згідно із Законом України «Про насіння і садивний матеріал», партія садивного матеріалу для реалізації повинна супроводжуватись Сертифікатом, що засвідчує сортові якості садивного матеріалу та Сертифікатом, що засвідчує товарні якості садивного матеріалу. Ці документи повинні зберігатися на місці здійснення торгівлі та надаватися за першою вимогою. Усі видані та отримані офіційно Сертифікати можна перевірити у Реєстрі сертифікатів на насіння та/або садивний матеріал, який розміщено в відкритому доступі на сайті Мінагрополітики в розділі «Є-Рослинництво».
Особливу увагу посадові особи Відділу звертають на необхідність дотримання Вимог до маркування та пакування садивного матеріалу, затверджених наказом Міністерства аграрної політики та продовольства України від 02 квітня 2024 року № 1050. При цьому пояснюють, що залежно від категорії садивного матеріалу та його призначення упаковку (контейнер) з садивним матеріалом маркують етикеткою для садивного матеріалу відповідної форми, кольору та змісту.
Також споживачам рекомендують обов’язково перевіряти відповідність інформації, яка зазначена на етикетках, інформації зазначеній в супровідних документах та звертають їх увагу на те, що відповідно статті 17 Закону використання для посадки садивного матеріалу, що не має відповідного сертифіката, забороняється.