Управління інспекційної діяльності у Чернівецькій області
Шановні керівники підприємств, установ, організацій Буковини!
Роботодавці, представники малого та середнього бізнесу, підприємці!
Шановні працівники трудових колективів!
28 квітня, в Україні та світі відзначається День охорони праці.
І саме, у контексті відзначення цієї дати, ми, як структурний підрозділ територіального органу – управління інспекційної діяльності у Чернівецькій області Південно – Західного міжрегіонального управління Держпраці хочемо звернутися до всіх суб’єктів господарювання та працівників трудових колективів із закликом бути соціально відповідальними, дотримуватися безпеки на робочих місцях та забезпеченні належних умов праці.
Вважаємо за необхідне нагадати основні вимоги чинного законодавства з питань промислової безпеки та безпеки праці.
А саме, норми статті 13 Закону України «Про охорону праці» , де зазначено, що кожен із роботодавців зобов’язаний створити на підприємстві, в установі, організації , на кожному робочому місці у кожному структурному підрозділі умови праці відповідно до нормативно-правових актів, а також забезпечити додержання вимог законодавства щодо прав працівників у галузі охорони праці.
Такою ж актуальною до виконання є стаття 14 Закону України «Про охорону праці» , в якій зазначено, що кожен із працівників зобов’язаний:
дбати про особисту безпеку і здоров’я, а також про безпеку і здоров’я оточуючих людей в процесі виконання будь-яких робіт;
знати і виконувати вимоги нормативно-правових актів з охорони праці, правила поводження з машинами, механізмами, устаткуванням та іншими засобами виробництва, користуватися засобами колективного та індивідуального захисту;
проходити у встановленому законодавством порядку попередні та періодичні медичні огляди.
Саме ці фактори унеможливлюють настання виробничого травматизму на робочих місцях і дозволяють зберегти, у першу чергу, життя і здоров’я працівників, що є найбільшою цінністю.
На превеликий жаль, фахівцям Держпраці все ж доводиться фіксувати випадки виробничого травматизму, у тому числі, із тяжкими наслідками.
Так, у минулому, 2024, році на підприємствах, в установах та організаціях Буковини мали місце 30 випадків виробничого травматизму, 3 із них – зі смертельними наслідками.
У першому кварталі нинішнього, 2025, року вже зафіксовано шість нещасних випадків.
Статистика свідчить, що найбільш травмонебезпечними в області є: лісова галузь, енергетика, будівництво, соціально-культурна сфера.
Фахівці управління інспекційної діяльності у Чернівецькі області Південно – Західного міжрегіонального управління інспекційної діяльності здійснюють серед суб’єктів господарювання посилену інформаційну роботу, спрямовану на зменшення кількості нещасних випадків на виробництві.
Так, з початку року на місцевих підприємствах проведено майже 300 інформаційних відвідувань з питань безпеки та гігієни праці, на робочих місцях надано понад 1000 технічних консультацій та роз’яснень, превентивною роботою охоплено понад півтори тисячі працівників трудових колективів.
Впроваджено низку інформаційних кампаній, зокрема щодо проведення інформаційних цільових заходів з безпеки праці в агропромисловому комплексі.
Питання виробничого травматизму на підприємствах, в установах та організаціях різних форм власності регіону залишається актуальним завжди.
Тому зусилля наших фахівців направлені на кожного суб’єкта господарювання для інформування про важливість дотримання промислової безпеки та охорони праці.
Користуючись нагодою, звертаємось до роботодавців та наголошуємо – на необхідності профілактичної роботи у трудових колективах – проходженні працівниками навчання та перевірки знань з безпеки праці, інструктажів, медоглядів, належному забезпеченні персоналу засобами колективного та індивідуального захисту тощо.
Підкреслюємо на важливості легальної зайнятості та на дотриманні норм трудового законодавства. Адже лише офіційно укладені трудові відносини і належно оформлені трудові договори є запорукою гідних, безпечних та здорових умов праці.
Наголошуємо на тому, що суб’єкти господарювання, представники малого та середнього бізнесу, громадяни мають можливість отримати консультаційну та методичну підтримку у питаннях створення безпечного робочого середовища.
Представники бізнесу можуть звернутися до управління для отримання консультаційної та методичної підтримки у зручний для них спосіб комунікації.
Усі деталі – ні інформаційних ресурсах – сайті та на офіційній сторінці у мережі Фейсбук.
Діє також сервіс «інтерактивний інспектор». Платформа забезпечує надання інформації заявникам у оперативному режимі. До речі, через цю платформу з початку року інспектори управління надали понад дві тисячі консультацій та роз’яснень, понад 500 із них – з питань безпеки праці.
Шановні роботодавці і працівники.
У контексті відзначення Дня охорони праці інформуємо вас, що саме сьогодні Держпраці оголошує про початок суспільно важливої ініціативи, а саме про початок всеукраїнського онлайн-конкурсу – «Мистецтво безпеки праці» за номінаціями:
«Інноваційні та цифрові рішення для забезпечення безпеки на роботі»;
«Кращий спеціаліст з охорони праці»;
«Ефективні програми психосоціальної підтримки на роботі та її реалізація».
Закликаємо вас до активної участі у цих проектах. Деталі – на сайті «Мистецтво безпеки праці.
А також закликаємо доєднатися до заходів, приурочених Дню охорони праці та організованих на ваших підприємствах, в установах, організаціях.
І нехай ваша праця буде безпечною.
Дозвіл Держпраці перевіряти на мобінг. Перевірки Держпраці у частині мобінгу під час ВСУ.
ВРУ прийняла у ІІ читанні законопроєкт №11044. Ним передбачено розблокування можливості проведення позапланових заходів державного нагляду (контролю) за заявою працівника або профспілки з питань вчинення мобінгу під час дії правового режиму воєнного стану.
Держпраці дозволили перевірки у частині мобінгу під час ВС: прийнято закон
ВРУ прийняла у ІІ читанні законопроєкт №11044 “Про внесення змін до статті 16 Закону України «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану» щодо проведення перевірок в частині вчинення мобінгу щодо працівників”
15 квітня ВРУ прийняла в цілому та ІІ читанні законопроєкт №11044 “Про внесення змін до статті 16 Закону України «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану» щодо проведення перевірок в частині вчинення мобінгу щодо працівників”.
Нагадаємо, що цей проєкт розроблено з метою розблокування можливості проведення позапланових заходів державного нагляду (контролю) за заявою працівника або профспілки з питань вчинення мобінгу під час дії правового режиму воєнного стану.
Пропонується встановити, що у період дії воєнного стану Держпраці та її територіальні органи можуть здійснювати за заявою працівника або профспілки позапланові заходи державного нагляду (контролю):
за додержанням законодавства про працю юридичними особами незалежно від форми власності, виду діяльності, господарювання та фізичними особами, які використовують найману працю, в частині додержання вимог цього Закону,
з питань виявлення неоформлених трудових відносин, вчинення мобінгу та законності припинення трудових договорів.
Цей Закон набирає чинності з дня, наступного за днем його опублікування.
Замість класифікатора професій – Єдиний реєстр кваліфікацій. ВРУ прийнято у ІІ читанні законопроєкт №9630. Ним передбачено створення Єдиного реєстру кваліфікацій на підставі Класифікатора професій, Довідника кваліфікаційних характеристик професій працівників та Реєстру кваліфікацій.
Реформа системи перевірок бізнесу. ВРУ підтримала за основу урядовий законопроєкт №5838. Ним передбачено посилення відповідальності посадових осіб органів держнагляду (контролю) за порушення вимог законодавства з питань здійснення держнагляду (контролю) у сфері господарської діяльності.
Головний державний інспектор відділу
з питань праці південно-східного напрям-
ку управління інспекційної діяльності
у Чернівецькій області Південно-Західного
міжрегіонального управління Державної
служби з питань праці Дамаскін І.Г.