Податковий борг: податківці звертають увагу платників Буковини на негативні наслідки несплати податків

У Головному управлінні ДПС у Чернівецькій області інформують, що станом на початок травня 2025 року у чимало суб’єктів господарювання та громадян мають заборгованість перед бюджетом зі сплати податкових платежів.

Сума податкового боргу до Зведеного бюджету перевищила 735,5 млн грн. Із загальної суми податкового боргу найбільшу питому вагу складає борг з податку на додану вартість 234,6 млн грн, податку на доходи фізичних осіб – 138,6 млн грн. Крім того значну суму складають майнові податки: з них 123,7 млн грн плати за землю та орендної плати за землю та  99,1 млн грн податку на нерухоме майно.

Крім того платники Буковини заборгували єдиного соціального внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування на суму 218,6 млн грн: 11413 осіб з яких 858 юридичних та 10555 фізичних осіб заборгували 36,8 млн грн та 181,9 млн грн відповідно. За квітень 2025 року кількість боржників зменшено на 357 осіб.

У податковому  відомстві звертають увагу буковинців на те, які негативні наслідки несплати податкового боргу можуть очікувати і самих платників: штраф за несплату/несвоєчасну сплату і пеня; поява в податківців права податкової застави; арешт майна і рахунків; стягнення грошових коштів на банківських рахунках, а також готівки та/або примусова реалізація майна, що перебуває в податковій заставі – якщо податковий борг платник не погасить добровільно; анулювання статусу платника Єдиного податку; відмова в реєстрації платником Єдиного податку (для будь-якої з груп); обмеження для ФОП і посадових осіб підприємств-боржників щодо виїзду за кордон; кримінальна відповідальності за умисне ухилення від оподаткування.

З метою недопущення виникнення податкового боргу чи вчасного погашення існуючого, податківці рекомендують платникам податків, як фізичним, так і юридичним особам, отримати інформацію про суму заборгованості, вид податку та підстави виникнення податкового боргу скориставшись сервісом – Електронний кабінет (cabinet.tax.gov.ua).

Здійснити звірку розрахунків можна і в Центрі обслуговування платників податків за місцем реєстрації платника, або через мобільний застосунок від ДПС «Моя податкова» (Застосунок можна завантажити на телефони як на платформі Android, так і iOS).

Телефонуйте фахівцям управління погашення податкового боргу (0372)545635(0372)545015.

Чи є платником податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, ФО яка має право власності на нежитлове приміщення як ФОП?

Фахівці Головного управління ДПС у Чернівецькій області роз’яснюють, відповідно до п.п. 266.1.1 п. 266.1 ст. 266 Податкового кодексу України від 02 грудня 2010 року № 2755-VI зі змінами та доповненнями (далі – ПКУ) платниками податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, є фізичні та юридичні особи, в тому числі нерезиденти, які є власниками об’єктів житлової та нежитлової нерухомості.

Пунктом 1 ст. 320 Цивільного кодексу України від 16 січня 2003 року № 435-ІУ зі змінами і доповненнями (далі – ЦКУ) визначено,  що власник має право використовувати своє майно для здійснення підприємницької діяльності, крім випадків, встановлених законом.

Суб’єктами права приватної власності є фізичні та юридичні особи.
Фізичні особи можуть бути власниками будь-якого майна, в тому числі і нерухомого майна комерційного призначення, за винятком окремих видів майна, які відповідно до закону не можуть їм належати (ст. 325 ЦКУ).

Оскільки ст. 266 ПКУ не визначено такого платника як фізична особа – підприємець, то такий платник – власник об’єктів житлової та нежитлової нерухомості сплачує податок на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, за нормами, передбаченими для фізичних осіб.

 

Щиро дякуємо за співпрацю!

Головне управління ДПС у Чернівецькій області

Відповідальна за контакти зі ЗМІ та громадськістю:

завідувач сектору комунікацій Коцим’юк Марія Михайлівна (т./ф.): (0372) 54-55-76

e-mail: cv.official@tax.gov.ua (для публічних запитів);

e-mail: bukdpa@ukr.net (для листування зі ЗМІ)