У 2025 році відбулися зміни в законодавстві про працю щодо мобінгу (цькування) на робочому місці. Зокрема, запроваджено позапланові перевірки роботодавців Державною службою України з питань праці (Держпраці) за заявою працівника або профспілки про вчинення мобінгу. Це стало можливим завдяки прийняттю Закону України від 15.04.2025 № 4352-ІХ, який вносить зміни до статті 16 Закону України “Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану”. Закон набув чинності з 1 жовтня 2025 року.

                                                                 

Перевірки з мобінгу повертаються: Президент підписав Закон

Тепер, органи Держпраці можуть прийти з позаплановою перевіркою на підставі заяви працівника або профспілки, за результатами перевірки скласти акт про встановлені порушення (або їх відсутність)

 

Нагадуємо, що Верховна Рада в цілому прийняла законопроєкт №11044 про відновлення під час воєнного стану перевірок у випадку скарг на мобінг, тобто принижень і цькування на роботі.

 

Закон вже підписав Президент України. А 1 липня його опубліковано в «Голосі України». Отже, з 1 жовтня почнуть діяти норми Закону.

 

Народна депутатка від «Слуги Народу», членкиня Комітету ВР з питань освіти, науки та інновацій Юлія Гришина, зазначила:

Мобінг – це порушення прав людини у трудових відносинах, яке проявляється через психологічне, економічне та інше насильство з метою приниження людської гідності. На робочому місці від нього потерпають чоловіки й жінки, досвідчені професіонали і молоді працівники

Парламентарка нагадала, що в грудні 2022 року набрав чинності закон щодо запобігання та протидії мобінгу. У звʼязку з повномасштабним вторгненням росії було ухвалено Закон України від 15.03.2022 № 2136-IX «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану», яким заборонили проведення позапланових перевірок у сфері праці, крім окремих випадків.

 

Юлія Гришина зауважила:

Отже, перевірки у випадках мобінгу призупинені, але проблема нікуди не поділась. За 2023 рік до Держслужби з питань праці надійшло 553 звернення щодо ознак мобінгу, за 2024-й – 583, за 2025-й – уже 76. І це лише офіційно 15.04.2025 року Верховна рада прийняла законопроєкт №11044, яким розширила підстави проведення позапланової кадрової перевірки – за заявою працівника або профспілки про вчинення мобінгу на роботі.

 

Народна депутатка Юлія Гришина наголосила:

Українцям сьогодні вистачає стресу в повсякденному житті. Тому важливо забезпечувати гідні умови на роботі – без цькування, приниження та тиску

Народна депутатка, член парламентського Комітету з питань молоді та спорту Ірина Борзова зауважує:

За останні два роки Державна служба праці отримала дуже багато скарг від працівників стосовно приниження честі та гідності на робочому місці з боку керівництва. Проте під час дії воєнного стану діяла заборона щодо перевірок. Ухвалений законопроєкт скасовує цю заборону. Це сигнал, що цькування, психологічне насильство на робочому місці неприпустимі. Роботодавців-порушників покарають за такі дії, а українці будуть захищені та працюватимуть у гідних умовах

Адвокат Ганна Лисенко нагадує:

 

Тепер, органи Держпраці можуть прийти з позаплановою перевіркою на підставі заяви працівника або профспілки, за результатами перевірки скласти акт про встановлені порушення (або їх відсутність).

У разі доведення мобінгу, Держпраця може скласти протокол про правопорушення, який передається їх до районів судів, які розглядають вже складені протоколи про адміністративні правопорушення в порядку, визначеному Кодексом України про адміністративні правопорушення.

До речі, за вчинення мобінгу передбачена адміністративна відповідальність для роботодавця (ст. 173-5 КУпАП):

штраф від 1700 до 6800 гривень;

громадські роботи тривалістю від 30 до 40 годин.

 

Джерело: https://7eminar.ua/news/6843-perevirki-z-mobingu-povertayutsya-rada-rozglyane-zakonoprojekt-u-drugomu-citanni

 

 

                                                                   Головний  державний інспектор відділу

                                                                   з питань праці  південно-східного напрям-

                                                                   ку управління інспекційної діяльності

                                                                   у  Чернівецькій області  Південно-Західного

                                                                   міжрегіонального  управління Державної

                                                                   служби з питань праці   Дамаскін І.Г.