Як нарахувати компенсацію за відпустки без наявності зарплати у 2023 році?

        Згідно з роз’ясненням Мінекономіки, у разі звільнення працівника з 12.09.2023 за відсутності зарплати в розрахунковому періоді розрахунок середньої зарплати для оплати компенсації відпусток, на які працівник набув право до 31.12.2023, здійснюється з посадового окладу.

 

       На підприємстві запроваджено неповний робочий тиждень: що з виплатою лікарняних?

       Фахівці Держпраці вказали, що допомога з тимчасової непрацездатності призначається навіть у разі запровадження на підприємстві режиму неповного робочого тижня.

 

Чи призначається допомога по тимчасовій непрацездатності, якщо на підприємстві було запроваджено неповний робочий тиждень?

ПФУ відповідає: так, призначається. Робота на умовах неповного робочого часу не тягне за собою обмежень обсягу трудових прав працівника (стаття 56 Кодексу законів про працю України).

У випадках запровадження на підприємстві неповного робочого дня або неповного робочого тижня допомога по тимчасовій непрацездатності за період тимчасової непрацездатності працівника, календарні дні якої припали на зазначений період, надається йому на загальних підставах за календарні дні тимчасової непрацездатності.

 

           Безробітним збільшили мінімальний розмір допомоги

           Фонд безробіття встановив мінімальний розмір допомоги по безробіттю – 1500 грн (для осіб, зазначених в абзаці другому частини другої статті 6 та абзаці першому частини третьої статті 23 Закону №1533-III) 06.10.2023

Фонд загальнообов’язкового державного соціального страхування на випадок безробіття постановою від 14.09.2023 №60 (зареєстрована в Мін’юсті 02.10.2023 за №1724/40780) встановив такий мінімальний розмір допомоги по безробіттю:

Відповідно втратять чинність постанови правління Фонду безробіття від 31.01.2020  №211 “Про мінімальний розмір допомоги по безробіттю” та від 08.04.2020 №217 “Про мінімальний розмір допомоги по безробіттю на період карантину”. За ними під час дії карантину через COVID-19 та місяць після його закінчення мінімальний розмір допомоги по безробіттю становив 1000 гривень. Але з 31 липня 2023 року розмір допомоги знову повернувся до 650 грн.

Ця постанова набере чинності з дня, наступного за днем її офіційного опублікування і застосовується з 31 липня 2023 року. Станом на 05.10.2023 не опублікована.

 

        Профспілки вважають запланований розмір мінзарплати на 2024 рік заниженим

 

Профспілки наполягають на підвищенні розміру МЗП на 2024 рік до фактичного прожиткового мінімуму для працездатних осіб з урахуванням прогнозного рівня інфляції (за попередніми розрахунками – 9257 грн.) 04.10.20231

 

Федерація профспілок розповідає, що щороку 7 жовтня відзначається Всесвітній день дій за гідну працю, який за ініціативи Міжнародної конфедерації профспілок (МКП) та підтримки Міжнародної організації праці (МОП) проводиться з 2008 року. Профспілки на всіх континентах традиційно проводять різноманітні заходи, щоб привернути увагу урядів і роботодавців до проблем на ринку праці та соціально-економічного становища робітників і посилити боротьбу за трудові права.

Цього року МКП закликає провести Всесвітній день дій за гідну працю під лозунгом «Настав час для підвищення заробітної плати».

Підтримуючи зазначену ініціативу МКП, СПО об’єднань профспілок вчергове наголошує на необхідності якнайшвидшого вирішення питання підвищення рівня реальних трудових доходів працівників задля недопущення поглиблення бідності серед працюючих, підтримки їхньої платоспроможності та створення умов задля повернення вимушених мігрантів до України.

Другий рік поспіль Всесвітній день дій за гідну працю проходить в Україні в умовах розв’язаної рф повномасштабної війни, внаслідок якої:

  • мінімальну заробітну плату на 2023 рік (6700 грн) «заморожено» на рівні жовтня 2022 року, а посадовий оклад працівника І т.р. ЄТС (2893 грн) – на рівні грудня 2021 року; призупинено індексацію грошових доходів населення. Тоді як прожитковий мінімум для працездатних осіб у цінах серпня ц.р. становив 8015 грн;
  • через надвисоку інфляцію (126,6%) падіння реальної зарплати у 2022 році сягнуло 12%;
  • рівень бідності виріс з 5,5% до 24,2%, у більшої частки населення (53%) доходи зменшилися, понад 7 млн українців опинилися за межею бідності;
  • понад 3 млн працівників втратили робочі місця;
  • підвищуються ризики порушення трудових прав громадян на своєчасне отримання винагороди за працю.

Критичні руйнування, завдані агресором промисловій, транспортній, соціальній інфраструктурі України, масштабні втрати кваліфікованих кадрів через вбивства військами рф громадян України, масова зовнішня міграція та вимушене переселення українців всередині країни, низький рівень трудових доходів та накопичення зарплатної заборгованості становлять загрозу національній безпеці України.

Водночас повномасштабна війна російського агресора проти України не змогла стати перешкодою на шляху до європейської інтеграції України, а перспектива членства в ЄС є важливим драйвером доцільних реформ.

Розв’язання проблем у сфері оплати праці набуває особливої важливості для збереження та відновлення трудового потенціалу країни, який конче необхідний для масштабної відбудови європейської України.

Бізнес поступово адаптується до війни, прибуток діючих українських банків у січні – липні 2023 року становив 83,2 млрд грн, що у 24,5 раза більше, ніж за аналогічний період минулого року (3,4 млрд грн). Економіка «поставлена на воєнні рейки» та працює на Перемогу, кожен працівник робить свій вклад в її наближення.

У цих умовах профспілки звертаються до всіх роботодавців державного, приватного і комунального секторів економіки. Шановні соціальні партнери! Давайте згадаємо, як ще до поширення коронавірусу COVID-19 та розв’язання широкомасштабної війни проти України ми спільно зазначали, що брак кваліфікованих робочих рук є одним з ключових бар’єрів для динамічного розвитку нашої держави.

Невже зараз, коли сотні тисяч українських робітників пішли на фронт боронити країну, ті, що лишилися, працюють на межі своїх сил, а мільйони членів їх сімей виїхали за кордон, ми не усвідомлюємо, що низькі зарплати сьогодні – це неповернення наших з вами співвітчизників завтра? Якщо у вас є найменша можливість профінансувати підвищення зарплат працівників – не втрачайте часу. Адже такий крок забезпечить не лише додатковий попит на ваші товари і послуги. Гроші, які ви витратите на підвищення зарплат, фактично стануть інвестиціями у повернення наших співвітчизників до України та сигналом, що на них справді чекають та за їх роботу готові гідно платити.       Це той фундамент, який ми нині маємо закласти у відбудову України після нашої Перемоги.

Шановні урядовці та народні депутати! Зверніть увагу, що проєктом Закону України «Про Державний бюджет України на 2024 рік» знову передбачено занижені розміри основних державних соціальних стандартів та гарантій.

        З метою підвищення трудових доходів та збереження платоспроможності населення, профспілки наполягають:

  • підвищити розмір мінімальної заробітної плати на 2024 рік до фактичного прожиткового мінімуму для працездатних осіб з урахуванням прогнозного рівня інфляції (за попередніми розрахунками – 9257 грн);
  • встановити розмір посадового окладу працівника І т.р. ЄТС на рівні фактичного розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб;
  • забезпечити індексацію грошових доходів населення у повному обсязі, визначеному Законом України «Про індексацію грошових доходів населення»;
  • запровадити  умови для збереження та створення нових робочих місць з гідними умовами праці у промисловості, зокрема у її високотехнологічних галузях.

Встановлення мінімальної заробітної плати на запропонованому профспілками рівні забезпечило б наближення України до європейських трудових стандартів, зокрема до виконання Директиви (ЄС) 2022/2041 про адекватну мінімальну заробітну плату в Європейському Союзі, яка рекомендує встановлювати її на рівні не нижче 50% від середньої заробітної плати. Вона становитиме в Україні у 2024 році більше 21 тис. грн.

Також урахування профспілкових пропозицій сприяло б виконанню завдань, поставлених Президентом України Володимиром Зеленським щодо відмови України «від ідеї, нібито дешевизна праці українців – це конкурентна перевага. Мета – досягти такого рівня оплати праці, який можна було б визначити за формулою «сусіди у Євросоюзі плюс 30%».

Саме тому профспілки вчергове наголошують на необхідності єднання всіх органів державної влади, місцевого самоврядування, роботодавців, прогресивного громадянського суспільства навколо розв’язання проблеми неприйнятно низького рівня заробітної плати в нашій європейський державі і забезпечення добробуту працюючих людей – творців матеріальних і духовних благ.   

 

            Держбюджет–2024 прийнято у першому читанні: основні показники

        19 жовтня ВРУ прийняла за основу та в цілому проєкт Постанови №10000/П «Про висновки та пропозиції до проекту Закону України про Державний бюджет України на 2024 рік». Це фактично означає, що законопроєкт №10000 «Про Державний бюджет України на 2024 рік» прийнято у І читанні.

Тепер Кабмін опрацьовує документ з врахуванням висновків та пропозицій і до 20 листопада має бути остаточне голосування за проєкт Бюджету.

Наразі проєктом передбачено, що розмір мінімальної зарплати з 1 січня становитиме 7100 грн, а з 1 квітня – 8000 грн. Розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб на весь 2024 рік – 3028 грн.

Крім того, у прийнятому за основу законопроєкті зауважено, що обчислення індексу споживчих цін для індексації всіх видів доходів буде проводитися наростаючим підсумком, починаючи з 1 січня 2024 року. Тож базовим місяцем буде січень.

 

           Медогляди працівників: подаємо заяву Держпраці на 2024 рік до 1 грудня!

            Попри війну роботодавці повинні подати Держпраці заяву щодо визначення категорій працівників, які підлягають медичному огляду в 2024 році.

        Чи можна прийняти на роботу працівника у вихідний день?

Держпраці не проти прийняття працівника на роботу у вихідний для підприємства день. Проте для працівників, які відповідають за документальне оформлення новоприйнятих працівників, такий день вихідним не буде.