Верховна Рада схвалила нові правила надання відпусток

         22 листопада ВРУ ухвалила в цілому законопроєкт № 8313 “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо впорядкування надання та використання відпусток, а також інших питань”.

Законопроєктом пропонується внести зміни до Кодексу законів про працю України, Закону України «Про відпустки» та інших законів України, зокрема:

  • збільшити загальний максимальний строк надання працівнику відпустки без збереження заробітної плати за сімейними обставинами та з інших причин з 15 до 30 календарних днів на рік;
  • надати право роботодавцю у період дії воєнного стану відмовити працівнику в наданні будь-якого виду відпусток (крім відпустки у зв’язку вагітністю та пологами та відпустки для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку), якщо такий працівник залучений до виконання робіт на об’єктах критичної інфраструктури, до виконання робіт та  виробництва товарів оборонного призначення або до виконання мобілізаційного завдання (замовлення);
  • щорічну відпустку може бути поділено на частини будь-якої тривалості за умови, що основна безперервна її частина становитиме не менше 14 календарних днів, не тільки на прохання працівника, а й за такої потреби в роботодавця. При цьому поділ щорічної відпустки має бути відображений у графіку відпусток, який погоджується із профспілками;
  • забезпечити військовослужбовців, звільнених у зв’язку з демобілізацією із військової служби за призовом під час мобілізації, на особливий період, військової служби за призовом осіб із числа резервістів в особливий період, відпочинком тривалістю 60 робочих днів з виплатою двомісячного грошового забезпечення впродовж мобілізаційного періоду за рахунок Державного бюджету України;
  • передбачити, що відпустка для підготовки та участі у спортивних змаганнях надається працівникам, лише якщо це передбачено трудовим та/або колективним договором;
  • встановити, що батько дитини, який не перебуває в зареєстрованому шлюбі з матір’ю дитини, але спільно проживає разом із нею, має право на відпустку при народженні лише у випадку, якщо ухвалено рішення суду, що підтверджує факт спільного проживання, спільного побуту, взаємних прав та обов’язків матері та батька дитини.

Закон набере чинності з дня, наступного за днем його опублікування.

 

             Прийнято закон про нові правила відпусток в умовах воєнного стану та після нього

 

Верховна Рада проголосувала за проєкт Закону «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо впорядкування надання та використання відпусток, а також інших питань» (від 22.11.2023 р. № 8313), внесений до парламенту групою народних депутатів, серед яких голова Комітету з питань соціальної політики та захисту прав ветеранів Г. Третьякова. Розповімо про ключові новації, які передбачає законопроєкт №8313.

Військовослужбовці, яких буде звільнено з військової служби, після демобілізації зможуть оформити двомісячну оплачувану з держбюджету України відпустку.

Особа, яка займається творчістю, хоче написати книгу або наукову роботу, вирушити на гастролі з метою благодійної діяльності, зможе оформити творчу відпустку, правила щодо якої повинні передбачити у колективному договорі. Також порядок та умови надання відпусток для підготовки та участі в спортивних змаганнях буде регулюватися трудовим та/або колективним договором.

           Відпустка при народженні дитини повинна буде надаватися в чітко визначений термін – не пізніше трьох місяців з дня народження дитини. Батьку дитини, який не перебуває у зареєстрованому шлюбі з матір’ю дитини, така відпустка може бути надана після отримання відповідного рішення суду.

Щорічну відпустку може бути поділено на частини будь-якої тривалості за умови, що основна безперервна її частина становитиме не менше 14 календарних днів, не тільки на прохання працівника, але й за такої необхідності у роботодавця. При цьому поділ щорічної відпустки має бути відображений у графіку відпусток, який погоджується із профспілками.

Загальний максимальний строк надання працівнику відпустки без збереження заробітної плати за сімейними обставинами та з інших причин хочуть збільшити з 15 до 30 календарних днів на рік.

У період дії воєнного стану роботодавець зможе відмовити працівнику у наданні будь-якого виду відпусток (крім відпустки у зв’язку вагітністю та пологами та відпустки для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку), якщо такий працівник залучений до виконання робіт на об’єктах критичної інфраструктури, до виконання робіт, виробництва товарів оборонного призначення або до виконання мобілізаційного завдання (замовлення).

Також передбачено виключення педагогічного та науково-педагогічного персоналу із переліку осіб, за якими під час проходження військової служби за призовом під час мобілізації, на особливий період, або військової служби за призовом осіб із числа резервістів в особливий період, зберігається попередній середній заробіток.